Městská policie v Jaroměři byla obnovena roku 1992. Dne 25. června uvedeného roku schválili zastupitelé města vyhlášku č. 4 / 1992 o zřízení a působnosti městské policie v Jaroměři. Městská policie tak navázala na historii městské policie z 1. Československé republiky.
Početní stav mužstva se postupně měnil, až se v roce 1997 ustálil na počtu devíti strážníků. Po deseti letech, v roce 2007 došlo k navýšení počtu strážníků na třináct.
Od roku 2001 jsou ve službě využíváni služební psi.
V roce 2000 byla zprovozněna první kamera MKDS. V současné době tj. v roce 2015 je využíváno 30 kamer MKDS.
Od roku 2002 spolupracujeme s OT PS SG v Lubani – Polsko ( výcvikové středisko služebních psů pohraniční stráže ) a od roku 2005 se Sudetským oddílem SG v Klodzku.
V roce 2007 jsme navázaly kontakty s Vězeňskou službou v Čarnem v Polsku.
V lednu roku 2010 ukončena spolupráce s OT PS SG v Lubani. ( zanikl )
V prosinci roku 2010 zastupitelstvo města schválilo navýšení počtu strážníků na 21 a bylo provedeno výběrové řízení.V lednu 2011 nastoupilo 6 nových strážníků do kurzu. Od 1.7.2011 má MP 21 strážníků. Od 2.4.2011 zahájen nepřetržitý provoz.
V roce 2011 ukončeny kontakty s Vězeňskou službou v Čarnem v Polsku.
K 1.1.2013 navýšen tabulkový počet na 22 strážníků.
Velitelé Městské policie Jaroměř od roku 1992
1992 – 1993 – Šupík Jiří
1993 – 1995 – Škvor Petr
1995 – 1998 – Chytrý Zdeněk
1998 – Effenberger Zdislav ( pověřen řízením od 1.11. do 31.12. )
1999 – 2009 – Effenberger Zdislav
2009 – Mundl Ondřej
Co děláme?
-plníme úkoly na úrovni samosprávy
-dohlížíme na dodržování pravidel občanského soužití
-přispíváme k ochraně bezpečnosti osob a majetku
-odhalujeme a postihujeme přestupky v rozsahu stanoveném zákonem
-oznamujeme zjištěné nedostatky příslušným orgánům
-provádíme odchyt toulavých psů
-zajišťujeme veřejný pořádek při mimořádných akcích
-chráníme školáky na přechodech pro chodce
-provádíme besedy a ukázky na základních a mateřských školách
Školení a výcvik
V současné době jsou na strážníky městských a obecních policií kladeny stále větší nároky ať už ze strany zaměstnavatelů (měst a obcí), nebo ze strany legislativy. V současné době strážník musí mít minimálně maturitu a musí být nejen čistý trestní rejstřík (tzv. bezúhonnost), ale nesmí být v posledních třech letech opakovaně pravomocně uznán vinným ze spáchání přestupků, které jsou v rozporu s posláním strážníka (tzv. spolehlivost). K těmto atributům samozřejmě patří i fyzická, psychická a zdravotní způsobilost. I tak ale zájemce o tuto práci není strážníkem. Aby se jím stal, musí mít osvědčení strážníka od ministerstva vnitra ČR, které získá až po absolvování přípravného kurzu a úspěšném složení zkoušky. Ta se skládá z písemné části – testu a z ústní části, kde jsou dvě otázky z teorie a jedna praktická situace. Zkoušku skládá strážník čekatel před komisí ministerstva vnitra a musí úspěšně absolvovat obě části. Celá zkouška je zaměřena zejména na znalost legislativy, ale také na taktické postupy a kriminalistické, či správní postupy. Po té co strážník čekatel uspěje, stává se strážníkem v obci, nebo městě, které jej ke zkoušce přihlásilo. Ovšem tím zdaleka vše nekončí. Ze zákona vyplývá povinnost tuto zkoušku absolvovat vždy po třech letech. V případě, že by neuspěl, přichází strážník o osvědčení a tím pádem i o pracovní místo. Proto se strážníci většinou ve svém oboru buď samostatně, nebo způsobem určeným zaměstnavatelem zdokonalují. K tomu je dále třeba přičíst fyzickou přípravu, sebeobranu, taktický výcvik a střelecký výcvik. Strážníci v Jaroměři mají navíc zdravotní přípravu a někteří z nich i jiné kurzy jako např. kurz pro odchyt volně pobíhajících zvířat, kurz pro práci s automatickým defibrilátorem, psovodské zkoušky atd.